Här ser Du resultaten för IFK Noras Långlöpare.
Saknas något, skicka ett mejl !  peter.comet@ifknora.com

Resultat 2009  Resultat 2010  Resultat 2011  Resultat 2012 

Resultat 2013  Resultat 2014  Resultat 2015  Resultat 2016

Resultat 2017


Resultat 2018

Tävlingsprogrammet

Löpex Sport långloppscup

Maratontabell Löpex Sports långloppscup

Maratontabell, samtliga poäng

Cuptävlingarna redovisas åldersklassvis


Nora Marathon, kvarts, halv eller hel, 180317

Klicka för resultatlista

 
Varvetmilen Örebro, 10km. 180325
80 Joacim Nilsson 46:43
117 Eric Malm 49:43

 
Startmilen, 5 - 10km. 180407
F 13 3 Kim Semstrand 23:51
Motion 33 Sofia Oskarsson 28:34
M 50 6 Ulf Carlson 48:18
M 55 2 Joakim Oskarsson 43:52
K 35 3 Elin Larsson 49:41
K 40 5 Hanna Fridhamre 49:18

 
Varvetmilen Uppsala, 10km. 180408
186 Eric Malm 50:42

 
Örebro AIK halvmarathon, 180418
M 55 2 Joakim Oskarsson 1:35:50
M 65 3 Eric Malm 2:00:16
K 35 2 Elin Larsson 1:49:49

 
Kumla stadslopp, 10km. 180428
M 55 1 Joakim Oskarsson 43:52
K 35 2 Elin Larsson 49:20

 
Munkastigen Trailrun, 44km. 180428
70 Tomas Pinni 5:41:55
21 Hanna Fridhamre 5:31:11

 
Korta Terräng-DM, 2 - 3,8km. 180501
F 11 1 Kim Semstrand 09:14
F 17 4 Emelie Lindgren 21:21
M 35 4 Per Eklöf 14:49
M 40 8 Michel Oesten 21:35
M 45 3 Rodney Hundermark 14:43
M 50 2 Mikael Persson 15:48
M 60 4 Peter Comét 22:27
K 40 5 Ulrika Lindgren 24:23

 
Wedevågloppet, 1,7 - 10,2km 180505
F 11 3 Kim Semstrand 07:35
Jun 1 Emelie Lindgren 57:06
Sen 1 Elin Larsson 51:50
M 40 4 Michel Oesten 58:10
M 50 2 Mikael Persson 40:28
M 50 6 Ulf Carlson 50:11
M 55 2 Joakim Oskarsson 44:29
M 65 4 Eric Malm 52:52
Motion 51 Per-Erik Karlfeldt 1:12:54

 
Hälleforsterrängen, 900m. - 2,5km. - 10km. 180512
P 9 5 Alexander Elestet 4:57
F 13 1 Kim Semstrand 11:58
Jun 2 Emelie Lindgren 1:01:19
M 40 4 Michel Oesten 59:48
M 45 2 Rodney Hundermark 40:31
M 55 1 Joakim Oskarsson 46:42
K 40 3 Ulrika Lindgren 1:07:27

 
Göteborgsvarvet, halvmarathon 180519
2582 Daniel Nilsson 1:36:29
13294 Eric Malm 1:57:54

 
Spartacusstafetten 6+3+9km. 180520
Mixed 3 Joakim Oskarsson 26:11
    Kim Semstrand 13:56
    Rodney Hundermark 35:15
Mixed 8 Emelie Lindgren 33:03
    Ulrika Lindgren 17:03
    Michel Oesten 52:02

 
Fjugestaloppet, 1,5 - 5km. 180524
1,5 12 Wilma Forslund 08:06
1,5 27 Sanna Forslund 09:43
M 40 7 Michel Oesten 26:08
M 45 1 Rodney Hundermark 18:34
M 55 3 Peter Comét 28:45
K 40 4 Ulrika Lindgren 31:26

 
Stockholm Marathon, 180602
621 Rodney Hundermark 3:21:15
1335 Mikael Persson 3:36:00
1680 Joakim Oskarsson 3:41:21
2143 Daniel Nilsson 3:48:01
6644 Ulf Carlson 4:39:15
9294 Joacim Nilsson 5:27:50
1406 Elin Larsson 4:24:20
1589 Jenny Kidler 4:28:55
2048 Hanna Fridhamre 4:40:22

 
Rallarrundan, 5km. 180604
M 35 2 Per Eklöf 17:39
M 40 6 Michel Oesten 24:10
M 50 5 Ulf Carlson 23:58
M 60 5 Peter Comét 27:38
Jun 6 Emelie Lindgren 26:11
K 40 5 Ulrika Lindgren 29:11

 
Lindesjönloppet, 2-9km. 180606
F10 1 Kim Semstrand 6:54
Sen 6 Daniel Nilsson 40:01
M 40 6 Michel Oesten 48:37
M 45 1 Rodney Hundermark 35:50
M 50 5 Ulf Carlson 46:10
M 55 1 Joakim Oskarsson 40:06
M 65 2 Eric Malm 49:43
Jun 2 Emelie Lindgren 48:57
K 40 5 Ulrika Lindgren 54:10
K 45 1 Christina Ryngevall 41:47

 
Gallabergets Trailrun, 6,2km. 180614
4 Kim Semstrand 33:57

 
Fröviloppet, 1-3-10km. 180616
F9 2 Astrid Bjerager 04:26
F 13 2 Kim Semstrand 39:58
P 13 1 Axel Bjerager 14:30
P 13 3 Algot Eknor 14:45
M 40 6 Michel Oesten 1:01:22
M 45 1 Rodney Hundermark 39:17
M 50 1 Mikael Persson 39:52
Jun 1 Emelie Lindgren 55:25
K 40 2 Ulrika Lindgren 1:01:23

 
Miohalvmaran, Linköping, 180616
K 50 3 Jenny Kidler 1:51:34

 
DM 5000m. bana, 180620
M 40 7 Michel Oesten 23:45
M 45 1 Rodney Hundermark 17:47
M 50 2 Mikael Persson 18:43
M 60 2 Peter Comét 26:37
M 65 4 Eric Malm 24:04
Jun 2 Kim Semstrand 23:09
Jun 3 Emelie Lindgren 23:55
K 40 4 Ulrika Lindgren 28:05