Här ser Du resultaten för IFK Noras Långlöpare.
Saknas något, skicka ett mejl !  peter.comet@ifknora.com

Resultat 2009  Resultat 2010  Resultat 2011  Resultat 2012 

Resultat 2013  Resultat 2014  Resultat 2015  Resultat 2016

Resultat 2017

Tävlingsprogrammet

Löpex Sport långloppscup

Maratontabell Löpex Sports långloppscup

Maratontabell, samtliga poäng

Cuptävlingarna redovisas åldersklassvis


Nora Marathon, kvarts, halv eller hel, 170318

Klicka för resultatlista

 
Varvetmilen Örebro, 10km. 170325
124 Daniel Borg 48:24
145 Eric Malm 50:55

 
Startmilen, 10km. 170401
Sen. 20 Daniel Nilsson 43:11
M 40 12 Joacim Nilsson 46:47
M 40 13 Michael Johansson 52:31
M 55 2 Joakim Oskarsson 44:31
M 60 7 Peter Comét 56:02
K 35 2 Elin Larsson 49:49
K 40 7 Hanna Fridhamre 52:39
K 45 2 Christina Ryngevall 44:19

 
Korta Terräng-DM, 4,2km. 170408
M 45 4 Rodney Hundermark 16:26
M 55 2 Joakim Oskarsson 19:14
M 60 6 Peter Comét 23:45
M 65 2 Eric Malm 21:55
K 35 2 Elin Larsson 21:23
K 45 3 Christina Ryngevall 19:01

 
Örebro AIK halvmarathon, 170419
M 45 2 Rodney Hundermark 1:25:10
M 50 1 Mikael Persson 1:25:42
K 35 1 Elin Larsson 1:48:39
K 40 3 Hanna Fridhamre 1:53:43

 
Munkastigen, 44km. 170429
33 Joakim Oskarsson 4:17:15

 
Kumla stadslopp, 10km. 170429
M 60 7 Peter Comét 56:59
M 65 2 Eric Malm 50:12
K 35 2 Elin Larsson 50:23
K 40 4 Hanna Fridhamre 51:56
K 45 3 Christina Ryngevall 44:59

 
Wedevågloppet, 10,2km. 170506
M 45 3 Rodney Hundermark 39:36
M 50 2 Mikael Persson 41:04
M 60 5 Peter Comét 59:45
M 65 3 Eric Malm 50:06
K 35 2 Elin Larsson 49:30
Motion 35 Per-Erik Karlfeldt 1:10:14

 
Hälleforsterrängen, 10km. 170513
M 45 3 Rodney Hundermark 41:03
M 50 1 Mikael Persson 41:47
M 60 2 Peter Comét 1:01:11
K 35 2 Elin Larsson 52:38
K 45 1 Christina Ryngevall 45:36

 
Göteborgsvarvet, 21km. 170520
M 55 72 Joakim Oskarsson 1:37:03
M 65 46 Eric Malm 1:53:16
K 35 254 Elin Larsson 1:48:46
K 40 388 Hanna Fridhamre 1:53:06

 
Fjugestaloppet, 4km. 170524
M 40 5 Daniel Borg 23:07
M 45 1 Rodney Hundermark 19:10
M 55 1 Peter Grönlund 21:01
M 60 6 Peter Comét 28:24
K 35 2 Elin Larsson 24:36
K 40 5 Hanna Fridhamre 25:01
1,5 km. 39 Wilma Forslund 8:29

 
Rallarrundan, 5km. 170529
M 45 1 Rodney Hundermark 17:59
M 55 1 Joakim Oskarsson 20:46
K 45 1 Christina Ryngevall 20:17

 
Stockholm Marathon, 170603
1699 Rodney Hundermark 3:29:07
3776 Joacim Nilsson 3:53:43
6373 Ulf Carlson 4:24:05
850 Elin Larsson 3:57:59
1504 Hanna Fridhamre 4:16:39

 
Lindesjönloppet, 9km. 170606
M 40 4 Daniel Borg 43:29
M 45 2 Rodney Hundermark 36:49
M 55 1 Joakim Oskarsson 40:10
M 55 3 Mats Jedselius 47:22
M 65 2 Eric Malm 47:21
K 40 2 Hanna Fridhamre 46:49
K 40 3 Monika Forslund 49:58
K 45 1 Christina Ryngevall 40:44
2 km. 10 Wilma Forslund 9:31

 
Fröviloppet, 10km. 170617
M 35 1 Per Eklöf 37:50
M 45 2 Rodney Hundermark 40:28
M 50 3 Ulf Carlson 52:48
K 35 1 Elin Larsson 51:12

 
Örebro Backyard Ultra 6,7km/varv, 170617/18
13 Hanna Fridhamre 8 varv

 
DM bana 5000m. 170621
M 45 2 Rodney Hundermark 18:24
M 55 1 Peter Grönlund 19:47
M 55 2 Joakim Oskarsson 20:53
K 35 1 Elin Larsson 23:35
K 40 4 Hanna Fridhamre 23:44

 
Viby Marathon, 170701
M 50 2 Ulf Carlson 4:39:18
M 55 1 Joakim Oskarsson 3:40:53
K 35 1 Elin Larsson 4:29:16

 
Kalmarmilen, 170702
287 Ulf Carlson 53:03

 
Utmaningen - Minitriathlon, 170707

Klicka för resultatlista

 
Semesterhalvmaran, 170722
M 50 2 Mikael Persson 1:35:17
M 50 4 Ulf Carlson 1:55:02

 
Dalenrundan, 6km. 170730
M 35 1 Per Eklöf 21:35
M 45 2 Rodney Hundermark 23:41
M 50 5 Ulf Carlson 30:15
M 55 2 Joakim Oskarsson 27:10
M 65 2 Eric Malm 30:00
K 35 2 Elin Larsson 30:43
K 45 1 Christina Ryngevall 25:54

 
Ölands Marathon, 170805
M 50 6 Ulf Carlson 4:22:31

 
DM bana 10000m. 170806
M 35 3 Per Eklöf 37:35
M 45 4 Rodney Hundermark 40:01
M 50 3 Mikael Persson 40:42
K 35 2 Elin Larsson 50:03

 
Stripastafetten, 3x6km. 170812
Män 5 Per Eklöf 22:24
    Peter Grönlund 24:37
    Rodney Hundermark 23:27
      1:10:28
Män 12 Daniel Borg 29:36
    Joakim Oskarsson 26:46
    Daniel Nilsson 25:26
      1:21:48
Mixed 6 Hanna Fridhamre 30:13
    Eric Malm 30:20
    Ulf Carlson 29:26
      1:29:59

 
Östansjöloppet, 10km. 170826
M 45 3 Rodney Hundermark 41:10
M 50 1 Mikael Persson 42:35
K 35 1 Elin Larsson 51:54
K 40 1 Hanna Fridhamre 57:33
K 45 2 Christina Ryngevall 45:36

 
Norasjön Runt 170909

Klicka för resultatlista

 
Tarstaborgsrundan, 9km. 170917
Jun 4 Mohammed Hassan 39:09
M 45 2 Rodney Hundermark 37:54
M 50 1 Mikael Persson 38:23
M 65 2 Eric Malm 50:37
K 45 1 Christina Ryngevall 42:50

 
Lidingöloppet, 30km. 170923
4317 Daniel Borg 2:54:43

 
Annaloppet, 5,2km. 171001
M 35 2 Per Eklöf 18:36
M 40 3 Peter Ahlgren 26:18
M 45 1 Rodney Hundermark 19:08
M 50 1 Mikael Persson 20:19
M 50 2 Ulf Carlson 24:39
K 35 2 Elin Larsson 25:06
K 45 2 Christina Ryngevall 21:32

 
Hostruset, 5km. 171007
M 45 1 Rodney Hundermark 18:00
M 50 2 Mikael Persson 18:56
M 50 4 Ulf Carlson 22:39
K 35 1 Elin Larsson 23:20
K 45 2 Christina Ryngevall 20:31

 
Åstadsloppet, 21km. - 10km. 171014
Sen 7 Daniel Nilsson 1:30:21
M 40 7 Jonas Sundström 2:05:46
M 50 6 Johan Lundqvist 1:43:13
M 50 7 Fredrik Sandberg 1:52:41
M 55 2 Joakim Oskarsson 1:38:43
K 35 4 Elin Larsson 1:51:03
K 40 5 Hanna Fridhamre 1:58:37
10km. 111 Eric Malm 50:08

 
Terräng-DM 12/8km. 171021
M 50 2 Mikael Persson 49:25
M 50 7 Ulf Carlson 1:03:46
M 55 2 Joakim Oskarsson 55:01
M 65 3 Eric Malm 41:00