Maratontabell för "Utmaningen"

Uppdaterad 2018-07-02

Sedan 1984 har "Utmaningen" arrangerats vid 33 tillfällen. (Av olika anledningar blev det ingen tävling år 1990). Arrangörsklubbens Peter Comét har deltagit vid samtliga arrangemang. Han har aldrig lyckats vinna tävlingen men kan ändå stoltsera med 2 andra- och 3 tredjeplaceringar. Närmast efter honom i tabellen kommer Peter Karlsson, Nora MK. Peter K. har deltagit vid 16 tillfällen och som bäst placerat sig som sjua.
Bland tjejerna är det Lotta Jedselius, Folktandvården som deltagit vid flest tillfällen, 10 tävlingar. Hon följs av Beata Persson, Nora som har fullföljt vid 7 tillfällen.
Tabellen redovisar de som deltagit vid minst 5 tävlingar.
Eventuella felaktigheter mailas till peter.comet@ifknora.com

 

Antal lopp Namn Förening / Ort Premiär-år
33 Comét, Peter IFK Nora 1984
16 Karlsson, Peter Storå Motorsällskap/Veidecke IF/MK Nitro 2000
15 Eklöf, Per OK Milan/Karlsängskolan/IFK Nora 1996
15 Gustavsson, Michael P-hyttan/Räddningstj. Nora/NoraBostäder/Team Gus/Gus Camp 1988
14 Jedselius, Sam Norabygdens SK/IFK Nora/Nora 1984
14 Öhrn, Jonas IF Start 1998
13 Viberg, Mikael Pigslottets IF/Nora SK/Karlsängskolans IF 1999
11 Johansson, Per Örebro AIK 1997
11 Karbing/Jönsson, Johan IFK Nora/Karlslunds IF/Nora CK/Norabygdens SK/Nora 1986
11 Malm, Eric IFK Nora 1999
10 Ericsson, Mats Nora/Norabygdens SK 2008
10 Jedselius, Lotta Folktandvården Nora/De tandlösa/Nora 2001
10 Sandberg, Ingvar Postens IF, Kumla 2003
9 Johansson, Johan OK Milan/IFK Nora 1984
9 Liljeberg/Eriksson, Morgan IK Nitro/Lim IK Striberg/Nora Vårdcentral/NoraBostäder 1991
9 Lindskog, Johan Garphyttan/Örebro AIK 2006
9 Sjölander, Niklas Nora/ Nora Vårdcentral/Team Nora Vårdcentral 2001
8 Andersson, Robert FFFB/OK Milan 1992
8 Ericsson, Peter Nora/IFK Nora/Nora SS 2009
8 Folkesson, Mattias GIH Örebro/Örebro AIK 1999
8 Fossan, Martin NNBS/Torpa/Källqvist Bygg/IFK Nora 1996
8 Källqvist, Robert Karlsängskolan/IFK Nora/Puppy TS 1991
8 Lundqvist, Johan Nora Vårdcentral/Nora 2008
8 Selvin, Mikael Motala Triathlonklubb/Örebro AIK 2003
8 Undemar, Simon Karlslunds IF/Norra Husby Tjuvfiskeförening 2009
8 Widström, Stefan IFK Nora 1985
7 Fareid, Per-Erik IFK Nora 1989
7 Isacson, Staffan Nora/Akuten Lindesberg/Puppy TS 2008
7 Persson, Beata Nora/Akuten Lindesberg/Team Akuten/Nora Vårdcentral 2002
6 Andersson, Kjell Landstingets IF 1995
6 Appelgren, Linda Akuten Lindesberg 2009
6 Haglund, Stefan Nora/Älvhyttans/IFK Nora/Dalkarlsbergs IF/Lindecyklisterna 2008
6 Johansson, Sebastian Ås Triathlon Team/Team Marika/Motala Triathlon Team 2004
6 Jönsson, Gabi Kumla/Örebro AIK 2000
6 Malm, Erik Karlslunds IF/Örebro AIK 2008
6 Mathias Jansson Hagaby GoIF 2003
6 Nilsson, Sven IF Start 2008
6 Nordström, Daniel KFUM Örebro/Karlslunds IF/Örebro 2008
6 Pinni, Tomas Fåsjöhyttans IF/IFK Nora 2001
6 Sjölander, Johanna Nora/Team Nora Vårdcentral 2005
6 Öholm, Anders Axberg/Örebro 1988
6 Öholm, Christer Närkes Kil/ByggJan Örebro/Örebro 1987
5 Andersson, Henrik Stensnäs IF/Klanen Andersson/Gus Camp 2012
5 Andersson, Pierre OK Milan 1988
5 Bornedal, Kristina IFK Nora Handboll/Fantastic 4/Nora 2006
5 Carlsson, Ulrika Nora SS 1984
5 Eknor, Camilla Kristinehamn/Strömmännen/Högbo IF/Bröstorps CF 2007
5 Eknor, Henrik Örebro AIK 2012
5 Gibson, Staffan Nora/Nora BK/BK Otakt/Team 47 Nora 1994
5 Hallor, Tomas Born/Stribergs SK/Nora 2003
5 Jedselius, Hampus Stribergs SK/Klubbhuset/Nora/Team Villagatan 2004
5 Kindström, Eva Nora Vårdcentral/Team Nora Vårdcentral 2008
5 Lagerqvist, Kia Karlslunds IF 2007
5 Larsson, Oskar Joa IF/Örebro AIK 2013
5 Lundholm, Malin IFK Nora Handboll/Fantastic 4/Nora 2006
5 Lövgren, Anders IFK Nora/OK Milan 1985
5 Nilsson, Lotta Nora/Björnstigen, Nora 1995
5 Svensson, Magnus Örebro AIK 2001
5 Vernersson, Lars Nora 2010
5 Vernersson, Petra Nora 2010
5 Vestin, Jonas Örebro/Hovsta 2006
5 Viberg, Caroline Nora/Karlsängskolan/Örebro 2007
5 Widström, Torbjörn IFK Nora 1984
5 Yourston, Helena Nora SK/Karlsängskolans IF/Nora/Puppy TS 2011