Sylvesterloppets maratontabell.

Uppdaterad 2017-12-21

Sedan Sylvesterloppet startade 1981 har drygt 1300 löpare trotsat snö, kyla, halka och starka vindar för att delta i tävlingen vid minst ett tillfälle.
Flest gånger har arrangörsklubbens Peter Comét sprungit.
Han har deltagit i alla lopp i obruten följd förutom premiäråret 1981 då han ännu inte påbörjat "löparkarriären".
Listan nedan upptar alla som sprungit minst 5 tävlingar.
Ev. felaktigheter tas tacksamt emot via mail.
 

Antal lopp Namn Förening / Ort Premiär-år
34 Comét, Peter IFK Nora 1982
23 Blücher, Tord Volvo Fritid / Storådalens SK 1994
23 Karlfeldt, Per-Erik IFK Nora 1989
21 Dahlqvist, Torbjörn Nora / IFK Nora 1994
21 Söderström / Andersson, Lars IFK Nora / Storådalens SK 1983
20 Larsson, Anders Motorps KF / Kumla SF 1992
19 Eklöf, Per OK Milan / IFK Nora 1994
18 Holmqvist, Jan IFK Nora 1981
17 Jansson, Birgitta IFK Nora / Storådalens SK 1983
17 Malm, Eric Källbottens IK / IFK Nora 1981
16 Evertsson, Arne IFK Nora / Storådalens SK 1981
16 Rysén, Leif Brevens IF 1981
16 Wiker, Peter Hällefors LK 1991
16 Visén, Bengt Volvo Fritid / Storådalen / Örebro AIK 1994
15 Robinson, Björn Granbergsdals IF / Karlskoga LK / Karlskoga LCK 1985
14 Bergsten, Thorsten Garphyttans IF 1981
14 Gustavsson, Anders Räddningstjänstens IF Nora 1992
14 Jansson, Anders IFK Lindesberg / Storådalens SK 1996
14 Jensen / Lindberg, Eva Friskvården Nora / IFK Nora 1992
14 Ström, Linda Vedevågs IF / Hässelby SK / Lindesberg 1993
13 Gunnarsson, Håkan Posten Hallsberg / Vretstorps IF 1985
13 Hansson, Åke Garphyttans IF / Örebro AIK 1981
13 Jedselius, Sam Norabygdens SK / IFK Nora / Nora 1996
13 Oskarsson, Joakim Pershyttan / IFK Nora 2003
13 Sundberg, Tommy Hällefors LK 1997
12 Gustafsson, Gösta IFK Nora 1985
12 Johansson, Lars Vretstorps IF 1983
12 Lundell, Börje Örebro, Örebro AIK, Glanshammars IF 2001
11 Andersson, Sören Nora / Norabygdens SK / IFK Nora 1994
11 Andersson, Tommy Silleruds IF / IFK Nora / IK Spring Väst 2004
11 Bergner, Lennart Rynninge IK / Örebro AIK 1983
11 Bernhardsson, Roland Vretstorps IF / Volvo Fritid / BMV Hallsberg 1984
11 Eriksson, Anders Volvo Fritid / IFK Nora / OK Milan 1988
11 Fagerström, Göran Brevens IF 1988
11 Jedselius, Lotta Nora / IFK Nora / Team Halta Lotta 2003
11 Nilsson, Sven Järnvägsmännens IF / IF Start 1983
11 Roman, Kjell Götlunda IF 1982
11 Stenholm, Lennart Örebro / Örebro AIK / Svennevads IF 1997
11 Öberg, Ronny IFK Nora 1993
10 Eriksson, Tomas Brevens IF / Enhörna IF 1984
10 Forsberg, Tina Storådalens SK 1998
10 Grönroos, Simo IFK Nora / Örebro AIK 1984
10 Gustavsson, Tomas IFK Nora 1991
10 Johansson, Emil OK Milan / OK Tisaren 2001
10 Lidson, Mathias Kumla SF 1991
10 Romedahl, Krister IF Spartacus 1999
10 Sjöberg, Leif Kvismaredalens IF / IF Start / Almby MPD 1981
9 Almstedt, Morgan IFK Nora / Örebro AIK 1981
9 Andersson, Tommy Götlunda IF 1989
9 Arvidsson, Roger Kumla / Kumla SF 1996
9 Börjesson, Per Östansjö SK 2006
9 Carlsson, Gunnar IFK Nora 1982
9 Enmalm, Rose Marie Multi Signal / IF Start 1991
9 Gyllberg, Roberth Hällefors LK / Kumla SF 1998
9 Hansson, Christer Örebro / Örebro AIK 2008
9 Harju, Pekka IFK Nora 1995
9 Karasiak, Ove Åsbro GoIF 2003
9 Karlsson, Åke Arboga / Götlunda IF 1992
9 Larsson, Tony Kungsörs SK 2003
9 Männikkö, Mauri Kungsörs SK 1993
9 Pinni, Tomas Fåsjöhyttan/IFK Nora 1999
8 Andersson, Henrik Kungsheden / Nora / Stensnäs IF / Gus Camp 1996
8 Andersson, Johnny PBL Bygg / Nora / Räddningstjänstens IF 1996
8 Andersson, Nils-Rune Kopparbergs IF 1984
8 Andersson, Roberth OK Milan / Nora 1989
8 Appelkvist, Staffan Nora 1997
8 Dahlgren, Sven-Olof Hällefors LK / Kopparbergs IF 1998
8 Ermefjäll, Jan Karlslunds IF 1990
8 Forsberg, Sören IF Start 2003
8 Grönroos, Rolf Karlslunds IF / Nora 2004
8 Gustavsson, Lennart Räddningstjänsten Nora / IFK Nora 1992
8 Gustavsson, Mikael Räddningstjänstens IF Nora / Nora / Gus Camp 1994
8 Hummer, Mats Örebro AIK / Örebro / Karlslunds IF 2006
8 Johansson, Bertil Örebro / LIF-Stilen / IF Start 1998
8 Korkeakoski, Tom OK Milan 2001
8 Kölkvist, Dan Nora / Pershyttans SK / IFK Nora 1993
8 Larsson, Arne Axbergs IF / IF Start / Örebro AIK 1982
8 Lindén, Rolf IK Nitro / IFK Nora 1982
8 Lämgren, Jan-Ove SK Örnen, Kristinehamn / Östansjö SK 2007
8 Nilsson, Jonny Nora 2009
8 Sjöstedt, Ola Nora / OK Milan / Sandvik Nora 2008
7 Agartsson, K-G Östansjö SK 2005
7 Andersson, Fredrik Kopparbergs IF / Västerås Friidrott 1990
7 Andersson, Göte Lesjöfors jogging 2005
7 Andersson, Krister Nora / Åsbro GoIF / IFK Nora 1988
7 Attoff, Göran Örebro AIK 1988
7 Björk, Kurt Ervalla / Frövi / Hovsta / Örebro MIF 1982
7 Bodare, Sture Glanshammars IF 1991
7 Eriksson, Bernt Brevens IF 1988
7 Hast, Karl-Erik IF Spartacus 1991
7 Israelsson, Jan-Åke IFK Nora, Nora, OK Milan 2003
7 Jansson, Lars-Åke IFK Nora 1982
7 Johansson, Kent Östansjö SK 2009
7 Krigsman, Rolf Nora / Räddningstjänsten Nora 1991
7 Källqvist, Robert Nora / Norabygdens SK / IFK Nora 2005
7 Mossberg, Håkan IFK Nora / Kopparbergs IF 1981
7 Mossberg, Jan IFK Kristinehamn 2000
7 Nilsson, Uno Örebro / Karlslunds IF 1989
7 Norén, Jan Kvismaredalens IF 1982
7 Nytting, Arne IF Spartacus 1993
7 Persson, Tobias OK Milan / Lindecyklisterna  
7 Robinson, Ralph Granbergsdals IF / Karlskoga LK 1985
7 Skoglund, Rolf IFK Nora 1981
7 Spjuth, Sören Aspa IK 2007
7 Strussenfelt, Mikael Karlskoga LK 2003
7 Sundin, Bertil Örebro AIK 1998
7 Svensson, Ruth IFK Nora 1991
7 Wahlstedt, Johan Nora LTK / Karlsängskolan / IFK Nora 2006
6 Andersson, Idali Nora / Stensnäs IF / Gus Camp 2010
6 Bergström, Christer Räddningstjänsten Nora 1995
6 Borg, Sören Örebro AIK 2003
6 Carlson, Ulf ORICA / Nora / IFK Nora 2007
6 Drageryd, Lars KFUM Örebro 2005
6 Engborg, Bosse Hällefors LK / Hellefors Data 2000
6 Gustafsson, Therese Nora / IFK Nora 1996
6 Helmersson, Roger IFK Skövde 2000
6 Holm, Jörgen Landst.IF/Arb.IF/Örebro AIK/Lillån/IF Spartacus 1981
6 Jansson, Hans Kils AIK 2007
6 Jokikokko, Matti Motala AIF 2003
6 Jäsperi, Markku Brevens IF / Enhörna IF 1989
6 Karhula, Kauko SK Trim Virsbo 1994
6 Källström, Bo Storådalens SK / OK Milan 2010
6 Linton, Steven Nora / Fingerboda IF 2003
6 Lundberg, Tommy Örebro 1996
6 Lundgren, Anders IFK Nora 1990
6 Myryläinen, Joukko Götlunda IF 1994
6 Nilsson, Sune Örebro AIK 1982
6 Nornvik, Mikael Glanshammars IF / Karlskoga 2007
6 Olkinuora, Jorma IFK Nora / Storådalens SK 1984
6 Pettersson, Håkan Vingåker / Bie GoIF 1982
6 Sjögren, Per KFUM Örebro Friidrott 2004
6 Sundström, Stefan IFK Nora 1987
6 Welander / Svenson, Peter Örebro / Örebro AIK 2004
5 Andersson, Bo Fellingsbro AIK / Storådalens SK 1982
5 Andersson, Filip Nora / Stensnäs IF / Gus Camp 2010
5 Bohman, Stig Axbergs IF / Ingenjörsfirman Daro 1988
5 Borg, Daniel Nora / IFK Nora 2012
5 Byrén Hasse / Hans Brohyttans IF / IF Spartacus 2003
5 Börjel, Tomas Hjulsjö LK 2013
5 Eklöf, Östen OK Milan 1988
5 Eknor, Kurt-Arne Kristinehamn 2006
5 Ericsson, Mats Hjortstigens LL / Nora / Norabygdens SK 2007
5 Ericsson, Peter Nora / Nora Simsällskap 2011
5 Eriksson, Ann-Britt Örebro AIK / IF Start 1991
5 Eriksson, Mattias Bombardier / OK Amne 2004
5 Eriksson, Torbjörn Glanshammars IF / MIF Örebro Kommun 2007
5 Eriksson, Ulf Hällefors LK 2000
5 Ewerhard, Knut Volvo Fritid 1988
5 Falk, Valter Örebro AIK 1981
5 Fareid, Per-Erik IFK Nora 1991
5 Flodin, Håkan ASEA Skandia / ABB / IF Spartacus 1984
5 Fridhamre, Hanna Nora / IFK Nora 2012
5 Hakola, Ilpo Kungsörs SK 1995
5 Hallor, Tomas Nora / IFK Nora 1997
5 Jansson, Lars  IFK Nora / ÅSKA 1983
5 Johansson, Johan IFK Nora 1986
5 Johansson, Sebastian Ås / Triathlongymnasiet / Nora / KFUM Örebro 2005
5 Källström, Helena Möbelklenoden AB / Storådalens SK / Bromma 2010
5 Larsson, Anders Örebro / Örebro AIK 2003
5 Lauermann, Ludvig Kvismaredalens IF 1983
5 Lignell, Sivert IF Start 2006
5 Lindström, Tomas Åsbro GoIF 2007
5 Lindström, Åsa Nora 2010
5 Melander, Lucas Åsbro GoIF / KFUM Örebro 2005
5 Männikö, Oiva Kungsörs SK 1993
5 Niklasson, Magnus Nora / IFK Nora 1997
5 Nilsson, Arne Nora 1988
5 Nilsson, Rune IFK Nora 1981
5 Pantti, Eija IFK Nora 1983
5 Persson, Bruno Brickebacken / Örebro AIK 1992
5 Pettersson, Andreas Kumla SF 1993
5 Pettersson, Sven Kumla SF 1991
5 Ragnarsson, Göran Lindesberg 2011
5 Skogman, Fredrik Karlskoga LK / LCK 2009
5 Skytt, Stefan Stocksäters IF / Östansjö SK 2010
5 Svensson, Kjell Örebro AIK 1988
5 Torstensson, Mats Nora / Örebro Brandkår 1993
5 Wallenstein, Göran IFK Nora 1988
5 Westerberg, Lisa OK Milan 2004
5 Wirén, Rickard Örebro AIK 2000
5 Virta, Olli Storådalens SK 2011
5 Yngström, Carina Lindesberg / Storådalens SK 2011